İBRAHİM IŞIK
(İnönü Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Malatya, Türkiye)
MEHMET EMİN TAĞLUK
(İnönü Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Malatya, Türkiye)
Yıl: 2018Cilt: 6Sayı: 2ISSN: 2147-9364 / 2147-9364Sayfa Aralığı: 255 - 265Türkçe

44 0
FPGA TABANLI DİJİTAL HABERLEŞME SİSTEMLERİNİN SYSTEM GENERATOR ARACI İLE ANALİZİ
Sayısal haberleşme sistemlerinde, verici tarafından iletilen verinin alıcı tarafına minimum hata ile ulaştırılması arzu edilmektedir. Ancak iletilen veri, kullanılan modülasyon tekniği, kodlama ve kanal yapısına dayalı çeşitli sebeplerden dolayı bozulmaya maruz kalmaktadır. Bu bozulma, iletim süresince alıcıya ulaşan hatalı bitlerin sayısının bütün bitlere oranı “bit hata oranı” BER olarak tanımlanmaktadır ve bu oran iletişim sisteminin kalitesini belirlemektedir. Günümüzde yapılan akademik çalışmalarda haberleşme sistemlerini analiz etmek için genellikle Matlab benzetim programları kullanılmaktadır. Ancak, bu şekilde yapılan ölçümlerin zaman alıcı olmasının yanı sıra benzetim programlarının da gerçek bir haberleşme sistemini tam olarak temsil etmediği düşünülmektedir. Bu sebeple, bir haberleşme sisteminin FPGA gibi paralel çalışan hızlı modüllerle gerçekleştirilmesi ve bu sistem üzerinden gerekli ölçümleri yapılmasının daha hızlı, gerçeğe yakın ve özgün olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile BPSK (iki seviyeli faz kaydırmalı anahtarlama) ve QPSK (dört seviyeli faz kaydırmalı anahtarlama) modellerine uyarlanabilen FPGA (Alan Programlanabilir Kapı Dizileri) tabanlı bir gömülü haberleşme sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem daha sonra FPGA tabanlı sistemleri analiz etmek için kullanılan Xilinx firmasının geliştirdiği System Generator aracı ile analiz edilmiştir. İletilen veri minimum hata ile tekrar elde edilmeye çalışılmıştır.
Fen > Mühendislik > Bilgisayar Bilimleri, Sibernitik
Fen > Mühendislik > Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği
Fen > Mühendislik > Mühendislik, Elektrik ve Elektronik
Fen > Mühendislik > Telekomünikasyon
DergiAraştırma MakalesiErişime Açık
  • Alimohammad, A., Fard, S. F., 2014, “FPGA-Based Bit Error Rate Performance Measurement of Wireless Systems”, IEEE Transactions On Very Large Scale Integration (VLSI) Systems, Vol. 22(7), pp. 1583- 1592.
  • Alimohammad, A., Fard, S. F., Cockburn, B. F., 2008, “Hardware-based Error Rate Testing of Digital Baseband Communication Systems”, IEEE International Test Conference, Santa Clara, CA, USA, , pp. 4244-4203, 28-30 October 2008.
  • Akhtar, A., PhD, Field Application Engineer, https://www.nutaq.com/matlab-hdl-coder-xilinx-systemgenerator, Erişim tarihi 16.10.2016.
  • Babu, A. S., Rao, K.V. S., 2011, “Evaluation of BER for AWGN, Rayleigh and Rician Fading Channels under Various Modulation Schemes”, International Journal of Computer Applications, Vol. 26, No.9.
  • Kanirkar, N. B., Sarvaiya, J. N., 2009, “BER vs SNR Performance Comparison of DSSS-CDMA FPGA Based Hardware with AWGN, Spreading Codes & Code Modulation Techniques”, International Journal of Electronic Engineering Research, Vol 1 (2), pp. 155-168.
  • Masud, M. A., Samsuzzaman M., Rahman M. A., 2010, “Bit Error Rate Performance Analysis on Modulation Techniques of Wideband Code Division Multiple Access”, Journal of Telecommunications, Vol. 1 (2), pp. 22-29.
  • Roy, T., K., 2012, “Comparative BER Performance Analysis of OFDM System Using M-PSK and M-QAM Modulation Schemes over AWGN Channel”, International Journal of Computing Communication and Networking Research, Vol. 1(4).
  • Sharma, D., Srivastava, P., 2013, “OFDM Simulator Using MATLAB”, International Journal of Emerging Technology and Advanced Engineering, Vol. 3 (9), pp. 493-496.
  • Samundiswary, P., Kalyan, V., 2012, “Performance Analysis of WCDMA using Different Spreading Codes”, International Journal of Computer Applications, Vol. 38 (10), pp. 8-11.

TÜBİTAK ULAKBİM Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi Cahit Arf Bilgi Merkezi © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.